Zasad przyzwoitego zachowania na Forum

03/07/13 15:47
1. Nie spamuj.
Nie zakładaj kilku wątków na ten sam, identyczny temat, bo Twoje spamujące tematy na forum i tak trafią do kosza.

2. NIE PISZ WIELKIMI LITERAMI
Przyjęło uważać się, że WIELKIE LITERY używane w sieci to KRZYK, więc w swojej wypowiedzi postaraj się unikać wielkich liter. W niczym Ci to nie pomoże a może nawet skutkować negatywnym nastawieniem innych forumowiczów względem Twojej osoby.

3. Jasno formułuj swoje problemy
Jeżeli masz jakiś problem i zadajesz pytanie na forum, nie nazywaj swojego tematu „Problem” bo przecież co drugi temat mógłby mieć taką nazwę. Osoba przeglądająca listę tematów najprawdopodobniej go zignoruje, bo nie wie czy w ogóle będzie mógł jakkolwiek Ci pomóc, czy chociażby wypowiedzieć się na dany temat. Tytuły e-maili/tematów na forum nadawaj tak, żeby dawały ogólny zarys poruszanych w nich kwestii.

4. Nie używaj niestandardowych czcionek o niestandardowych rozmiarach.
Trochę finezji nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale w publicznych grupach dyskusyjnych przyjęło się używać standardowej czcionki o standardowym rozmiarze i kolorze. Odchodzenie od tej normy w niczym nie pomaga, a możesz zmniejszyć czytelność swojej wiadomości.

5. Nie przesadzaj z symbolami
Taki uśmiech jak powyżej może co najwyżej sprawić, że ktoś pomyśli że masz jedną parę oczu i 15 otworów gębowych. Jeżeli już musisz używać wykrzyknika, postaw jeden – wystarczy. Jeżeli chcesz walnąć emotkę – zapewniam Cię, że jedna również wystarczy.

6. Nie bądź trollem
Jeżeli coś Cię denerwuje – zostaw to dla siebie. Nic nie wnoszące do dyskusji komentarze, docinki, głupie teksty czynią z Ciebie niedojrzałe dziecko, którym przecież nie chcesz w niczyich oczach być.

7. Nie karm trolla
Jeżeli widzisz, że ktoś nie stosuje się do powyższego punktu – nie komentuj tego, on tylko na to czeka i rzuci kolejnym głupim nic nie wnoszącym do tematu tekstem. W tej sytuacji nikt nie będzie dociekał kto ma rację – oboje zostaniecie wrzuceni do tego samego worka (a mówiąc bardziej metaforycznie – do tej samej piaskownicy).

8. Bądź wyrozumiały
Pamiętaj, że co dla Ciebie oczywiste, dla innych niekoniecznie musi być zrozumiałe. Nie irytuj się, kiedy nie możesz się z kimś dogadać, szanuj innych, a inni będą szanowali Ciebie. Każdy kiedyś zaczynał.

9. Nie odsyłaj do Googli
W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć wszystko, co nie znaczy że nie można zapytać o to na forum. Owszem czasami ludzie bywają zbyt skrajni, ale jeżeli już musisz to skomentować, to przynajmniej podsuń mu przy okazji interesujące go linki i jako dodatek wspomnij, że w sumie to szybciej by mu było znaleźć to samodzielnie.

10. Pisanie postów
Swoją odpowiedź pisz w jednym poście. Nie pisz post pod postem, utrudnia to zrozumienie Twojej wypowiedzi a zachowanie tej zasady pozwoli to na przejrzystość Twojej wypowiedzi

11. Platynowa zasada – bądź kulturalny.
Nawet jeżeli nie będziesz znał żadnej zasady netykiety, to będąc kulturalnym użytkownikiem nie powinieneś nikomu zaszkodzić. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu również siedzi człowiek, a sam fakt że jest daleko nie czyni z Ciebie osoby, która ma prawo go obrażać bez konsekwencji. Traktuj innych tak, jak chciałbyś żeby traktowali Ciebie.Tematy usuwane są po 2 tygodniach od dnia ich założenia jeżeli temat jest nieaktywny. W przypadku gdy założyciel tematu uzna go za niepotrzebny proszony jest o kontakt z moderatorem forum.